Jak stać się wspaniałym oratorem?

Wszystkie nasze badania, wszystkie nasze przygotowania, wszystko, co mamy nadzieję, że uczyni naszą pracę sukcesem, będzie zależało od momentu, w którym będziemy musieli zaprezentować ją innym ludziom. Czy to będzie nasz szef, nasz klient, nasz dostawca, nasi współpracownicy czy jakakolwiek inna publiczność, to zawsze w tych momentach bezpośrednich relacji z innymi ludźmi będzie decydowała nasza porażka lub nasz triumf.

To, czy osiągniemy jedno czy drugie, będzie zależało od tego, czy mamy jak najlepsze przygotowanie w zakresie wystąpień publicznych, skutecznej komunikacji i negocjacji, bo to właśnie ono zapewni nam ten ostateczny sukces, w decydującym momencie. Aby być przygotowanym w tych umiejętnościach, konieczne jest szkolenie w sposób zindywidualizowany. 

Wystąpienie publiczne – szkolenie indywidualne

Szkolenia indywidualne oparte są na wielu technikach, które trener ćwiczy wraz z przyszłym profesjonalnym oratorem. Jak wyglądają przykładowe ćwiczenia podczas indywidualnych zajęć? W pierwszym ćwiczeniu ustawisz minutnik w telefonie na jedną minutę i nagrasz siebie, wygłaszającego improwizowaną mowę na dowolny temat, który Cię interesuje.

Jedyną zasadą jest to, że nie możesz się do niego w żaden sposób przygotować. Ma to na celu zwiększenie komfortu mówienia i zminimalizowanie niepokoju, który wynika z obawy, że nie będziesz miał nic do powiedzenia. Opowiedz historię ze zdjęcia. Opowiadanie historii ma kluczowe znaczenie dla angażowania odbiorców i pomagania im w zachowaniu informacji, którymi się dzielisz. Aby przećwiczyć tworzenie narracji, znajdź w Internecie interesujące zdjęcie i nagraj się, przedstawiając historię o nim.

Przedyskutuj, jak myślisz, jakie jest tło, kim są ludzie, ich marzenia, motywacje i wszystko inne, co pozwoli Ci opowiedzieć o nich fascynującą historię.  Wymyśl definicję. Bez względu na to, czego dotyczy prezentacja, zawsze powinieneś sprawiać wrażenie, że masz władzę nad tematem. Do tego ćwiczenia wybierz słowo, którego definicji nie znasz i nagraj siebie mówiącego z autorytetem, co według Ciebie ono oznacza. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób możesz wykorzystać swój głos i intonację, aby bardziej panować nad sobą i sprawiać wrażenie autorytetu.

Szkolenie indywidualne – złote zasady

Strach przed wystąpieniami publicznymi może sprawić, że poczujesz się spięty, co negatywnie wpłynie na Twoją mowę ciała. Najlepsi mówcy publiczni utrzymują prawidłową postawę, nawiązują kontakt wzrokowy z publicznością i poruszają się w sposób, który wygląda naturalnie. Dobra mowa ciała poprawia Twój występ i pomaga publiczności przyjąć i zapamiętać to, co mówisz. Unikaj wkładania rąk do kieszeni lub krzyżowania ramion. Zamiast tego, zacznij z rękami u boku i używaj celowych gestów rękoma, gdy wygłaszasz swoje kwestie. 

Patrz na publiczność. Nie wpatruj się przez dłuższy czas w ziemię lub w swoje notatki. W miarę nabierania pewności siebie możesz nawet zacząć nawiązywać kontakt wzrokowy z poszczególnymi osobami oglądającymi Twoją prezentację. 

Kontrola oddechu może Ci pomóc. Poćwicz używanie brzucha do wpychania i wypychania powietrza z płuc. Przed rozpoczęciem wystąpienia publicznego weź 10 powolnych, głębokich oddechów. 

Zanim wygłosisz prezentację, poświęć trochę czasu na zrozumienie swoich odbiorców, tak abyś mógł dostosować swoje wystąpienie do nich. Zastanów się, co jest dla nich ważne i co najprawdopodobniej uznają za przydatne.